Ajankohtaista

Sydänpysähdyspotilaiden nopea auttaminen tulee turvata – Lupa- ja valvontaviraston tulkinta uhkaa lopettaa elintärkeän vapaaehtoistoiminnan 

Uutiset

Kannanotot

Keski-Suomessa paikallisista asukkaista koulutetut sydäniskuriryhmät ovat olleet keino varmistaa nopea apu sydänpysähdystilanteissa alueilla, joilla ambulanssin tulo voi kestää liian pitkään. Ryhmät ovat täydentäneet virallista ensihoitoa, ja hyvinvointialue on ollut toimintamalliin tyytyväinen. Nyt kuitenkin Lupa- ja valvontavirasto on tulkinnut, että toiminta on lainvastaista.   

– Emme voi hyväksyä Lupa- ja valvontaviraston tulkintaa, jonka mukaan hyvinvointialue ei saa käyttää ensihoitoon sisältyvässä ensivastetoiminnassa avuksi vapaaehtoisten apua, sanoo Suvi Louhelainen, Suomen Kylät ry:n toiminnanjohtaja.  

Keski-Suomen hyvinvointialue on ilmoittanut luopuvansa sydäniskuriryhmien käytöstä ainakin toistaiseksi. Vapaaehtoisille ei enää välitetä hälytyksiä sydänpysähdystilanteissa, eikä uusia vapaaehtoisia kouluteta.  

Suomen Kylät ry on tehnyt määrätietoista työtä yhteisöllisen varautumisen edistämiseksi ja kansalaisten omaehtoisen ja viranomaistoimintaa täydentävän kyläturvallisuustyön vahvistamiseksi. Suomen Kylät ry:n turvallisuusjaoston puheenjohtaja Esa Aunola Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry:stä korostaa toiminnan tärkeyttä: 

– Toimintaympäristömme epävarmuus ja aika, jota elämme edellyttävät, että kansalaisten velvollisuuteen ja kykyyn toimia häiriö- ja hätätilanteissa sekä vapaaehtoisuuteen kiinnitetään huomiota. Tämä on myös yhteiskunnan turvallisuusstrategian peruslähtökohta, ja siihen yhteiskunnan tulee myös kannustaa, Esa Aunola toteaa. 

Suomen Kylät ry on täysin samoilla linjoilla Sydänliiton (tiedote 15.4.2026) kanssa siitä, että sydäniskuritoimintamallin kieltäminen on vahingollista koko Suomelle. Malli on esimerkillinen erityisesti pitkien etäisyyksien alueilla. Se on myös erinomainen esimerkki viranomaisten ja vapaaehtoisten yhteistyöstä elintärkeiden palvelujen turvaamiseksi.  

Sosiaali- ja terveyspalvelujen etääntyminen heikentää ihmisten turvallisuuden tunnetta ja konkreettista turvallisuutta erityisesti maaseudulla

Keski-Suomen hyvinvointialue on vastuussa ensihoidon palvelujen järjestämisestä alueellaan. Hyvinvointialue on ollut sydäniskuriryhmien toimintamalliin tyytyväinen ja kertoo, että sydäniskuriryhmien työ on täydentänyt ensihoidon toimintaa. Kysymys ei ole ollut hankinnasta ja palvelujen ostamisesta, kuten Lupa- ja valvontavirasto on nyt tulkinnut.  

– On välttämätöntä tarkastella asiaa viipymättä uudelleen. Kysymys on siitä, miten tämänkaltaiset elintärkeät palvelut voidaan turvata maaseudulla ja harvaan asutuilla alueilla. Sydäniskuriryhmien toimintaa ja vapaaehtoisten merkitystä elintärkeän nopean avun varmistamisessa pitää arvioida laajemmin kuin Lupa- ja valvontavirasto on nyt tehnyt, sanoo Suvi Louhelainen.  

– Kansalaisten ja asukkaiden aktiivisuutta varautumiseen ja turvallisuuteen liittyvissä asioissa pitää edistää, tukea ja rohkaista, ei estää. Tämä on julkisen vallan tärkeä tehtävä, Louhelainen jatkaa.  

Suomen Kylät ry tukee Sydänliittoa tavoitteissa lainsäädännön ja viranomaislinjausten tarkastelemiseksi.  
 

Lue lisää 
 
15.4.2026 Sydänliitto: Sydäniskuriryhmien toiminnan kieltäminen on vahingollista koko Suomelle – Sydänliitto 
 
2.4.2026 Keski-Suomen hyvinvointialue: Keski-Suomen hyvinvointialue luopuu ensivastetehtävien välittämisestä paikallisille sydäniskuriryhmille | Keski-Suomen hyvinvointialue 

Keski-Suomen Sydäniskuriryhmät: Sydäniskuriryhmä – Keski-Suomen Sydänpiiri Ry 

 
 
Lisätiedot: 
 
Suomen Kylät ry 
 
Toiminnanjohtaja 
Suvi Louhelainen 
p. 050 574 5920 
suvi.louhelainen@suomenkylat.fi  

Turvallisuusjaoston puheenjohtaja 
Esa Aunola 
p. 040 551 3986 
esa.aunola@ppkylat.fi 
 
Kylävara-hankkeen projektipäällikkö 
Ritva Pihlaja 
p. 045 341 0394 
ritva.pihlaja@suomenkylat.fi