Hallitus

Suomen Kylät ry:tä johtaa hallitus, joka koostuu puheenjohtajasta ja kymmenestä varsinaisesta jäsenestä sekä heidän henkilökohtaisista varajäsenistään. Hallitusta johtaa puheenjohtaja. Toiminnanjohtaja toimii järjestön henkilöstön suorana esimiehenä. Hallituksen kokouksien asioiden esittelijänä toimii toiminnanjohtaja ja sihteerinä järjestökoordinaattori.

Hallituksen jäsenet valitaan kaksivuotiskaudelle siten, että hallitus koostuu tasaisesti eri jäsenyhteisöjen edustajista. Kolme hallituksen jäsenistä edustaa maakunnallisia kyläyhdistyksiä ja kylä- ja kaupunginosayhdistyksiä, kolme Leader-ryhmiä ja kolme valtakunnallisia tai maakunnallisia jäsenjärjestöjä. Lisäksi yksi jäsen edustaa ruotsinkielisiä jäsenyhteisöjä. Hallituksen kokoonpano muuttuu vuosittain siten, että viisi jäsentä valitaan vuorovuosittain.

Hallituksen kokoonpano vuonna 2023

Puheenjohtaja
Koskinen Jari (2022-2023)
koskinen.a.jari@gmail.com

1. varapuheenjohtaja
Teuri Maarit, Ykkösakseli ry
Suomusjärvi
0400 982 236
maarit.teuri@ykkosakseli.fi

2. varapuheenjohtaja
Korkealaakso Heikki, Eteläpohjalaiset Kylät ry
Kauhava
044 327 2191
heikki.korkealaakso@epk.fi

Leader-ryhmät

Jäsen: Teuri Maarit
Ykkösakseli ry (2022-2023)
Suomusjärvi
0400 982 236
maarit.teuri@ykkosakseli.fi

Varajäsen: Poikonen Pia
Varsin Hyvä ry (2022-2023)
Turku
050 338 3867
pia.poikonen@varsinhyva.fi

Jäsen: Niemi-Huhdanpää Mervi
Leader Aisapari ry (2023)
040 750 2242
mervi.niemi-huhdanpaa@aisapari.net

Varajäsen: Kurunlahti Nina
Nouseva Rannikkoseutu ry (2022-2023)
Ruukki
050 384 4472
nina.kurunlahti@nousevarannikkoseutu.fi

Jäsen: Pyykkö Hannele
Vaara-Karjalan Leader ry (2023-2024)
Lieksa
040 104 4905
hannele.pyykko@lieksa.fi

Varajäsen: Ojanen Terhi
Leader Länsi-Saimaa ry (2023-2024)
terhi.ojanen@leaderlansisaimaa.fi

Valtakunnalliset ja maakunnalliset rekisteröidyt järjestöt ja muut oikeuskelpoiset yhteisöt

Jäsen: Tulikukka Pirjo
Helka ry (2022-2023)
Helsinki
045 145 2595
pirjo.tulikukka@helka.fi

Varajäsen: Mäkinen Annukka
Suomen Kuntaliitto (2022-2023)
Helsinki
040 594 1252
annukka.makinen@kuntaliitto.fi

Jäsen: Malinen Pentti
Kainuun liitto (2023-2024)
Seinäjoki
044 797 0197
pentti.malinen@kainuunliitto.fi

Varajäsen: Kallio Sointu
Eläkeliitto (2023-2024)
Helsinki
040 725 7032
sointu.kallio@elakeliitto.fi

Jäsen: Nerg Päivi
MTK (2023-2024)
Helsinki
paivi.nerg@mtk.fi

Varajäsen: Yliselä Paula
Maaseudun Sivistysliitto (2023-2024)
Helsinki
paula.ylisela@msl.fi

Maakunnalliset rekisteröidyt kyläyhdistykset ja kylä- ja kaupunginosayhdistykset

Jäsen: Ruohola Hanna
SataKylät ry (2023-2024)
hanna.ruohola@satakylat.fi

Varajäsen:
Sievänen Anita
Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry (2023-2024)
anita.sievanen@gmail.com

Jäsen: Korkealaakso Heikki
Eteläpohjalaiset Kylät ry (2023-2024)
Kauhava
044 327 2191
heikki.korkealaakso@epk.fi

Varajäsen: Lallo Rauni
Etelä-Karjalan Kylät ry (2023-2024)
ramala49@gmail.com

Jäsen: Tantarimäki Sami
Varsinais-Suomen Kylät ry (2022-2023)
sami.tantarimaki@gov.fi

Varajäsen: Kaija Merja
Pohjois-Savon Kylät ry (2022-2023)
merja.kaija@pohjois-savonkylat.fi

Ruotsinkieliset jäsenyhteisöt

Jäsen: Högbacka Mathias
Aktion Österbotten rf (2022-2023)
Vaasa
040 183 8653
mathias.hogbacka@aktion.fi

Varajäsen: Hornborg Michael
SLF (2023)
michael.hornborg@slf.fi